ČERVEN 2019

27.6.2019 – Výlet do Petrovic (odjezd od školy cca v 8:00 hodin, návrat kolem 14:30 hodin)

21.6. 2019 Pouť v Nechvalicích

Divadelní představení ,,ČERTOVINY” – 16.6.2019 od 17:00 hodin

Červen 2019

Rozloučení s předškoláky  – 12.6. 2019 od 16:00 hodin

Divadelní představení společně se ZŠ ,,Čertoviny” – 16.6. 2019

Denní program činností v naší mateřské škole:

7,30 – 9,00 probíhá blok vzdělávací a výchovný využívající montessori pomůcek a postupů vedoucí ke klidu a soustředění
8,30 – 9,15 svačina – snažíme se o sebeobsluhu dětí, při příznivém počasí bereme batůžky a svačíme venku a zůstáváme venku až do oběda
11,15 -12,00 oběd
12,30- 14,00 klid na lůžku, spaní
14,00 – 15,00 svačina

• Volná hra probíhá venku ( hra v lese, na hřišti, v prostoru zahrady za farou), snažíme se chodit ven za každého počasí.
  • Uplatňujeme klidný přístup k dětem.
  • Upřednostňujeme individuální práci s dětmi, před frontálními činnostmi.
  • Uvedený program není striktní, ale je přizpůsobován momentální situaci a potřebám dětí.

Co je to vlastně montessori?

Montessori je založeno na myšlence, že děti jsou schopny vlastního rozvoje a že mohou dosáhnout svého nejvyššího potenciálu, pokud jsou podporovány v prostředí, které je v každé fázi jejich vývoje přesně šito na míru jejich potřebám.

Většině lidí se při vyslovení slova montessori vybaví myšlenka vzdělávání v raných dětských letech, ale rámec montessori není limitován a určen jen pro malé děti.

Montessori vlastně nabízí přístup k životu pro děti až do období adolescence a dospělosti. Není jen o vyučování, je také o porozumění tomu, jak nejlépe podporovat přirozený vývoj obecně.

Montessori nese jméno po italské lékařce Marii Montessori, která byla průkopníkem v přístupu ke vzdělávání založeném na pozorování dětí. Tento přístup je aktivně uplatňován již více než sto let.

Asi nejznámější motto Marie Montessori “Pomoz mi, abych to dokázal sám”

Řád

Vše má své místo. V Montessori prostředí mají pomůcky své určité místo a i všechny jejich části jsou na specifickém místě. To umožňuje dětem se velmi rychle zorientovat. Vědí, kde co najdou a kam co uložit. Snadno se pak zapojují do úklidu a vracení věcí na původní místo. Vnější řád a to, že nacházíme věci na stejných místech, umožňuje mozku se snadno a jednoduše zorientovat v prostoru. Zároveň si tím děti budují velmi přesnou mentální mapu svého okolí. Děti se tak nejen snadno orientují, ale tento vnější řád působí blahodárně na jejich psychiku a emoční rozvoj. Vnější řád a jasná organizace dopřává dětem pocit bezpečí a jistoty, díky kterému nacházejí řád uvnitř sebe sama.

Přípravné prostředí

“Připravené prostředí umožňuje dítěti realizovat svou svobodu a uspokojovat vývojové potřeby.
Je to místo, kde dítě zažívá pochopení a radost. Ohromná tvořivá energie dítěte formuje dítě a vede ho k aktivitě. Cílem této aktivity a tvoření je utvořit člověka.” Maria Montessori

Ruka a intelekt

Co neprojde rukou či jinými smysly, nemůže být v hlavě. A naopak, ruka je to, co – poháněno hlavou – něco tvoří. Na tělech dětí uvidíte, jak myslí. U malých dětí, jsou myšlení a pohyb tím samým procesem. Děti chápou uchopením. Ruka je nástrojem jejich ducha.
Obratnost naší lidské ruky je přímo svázána s rozvojem naší psychiky. Intelekt dítěte se do jisté míry může rozvíjet i bez pomoci rukou. Jakmile se ovšem rozvíjí společně s činností rukou, dosahuje daleko vyšší úrovně a dítě se stává silnější osobností. Proto v Montessori klademe důraz na manipulaci, zkoumání a zapojování rukou do výuky.

“Ruce slouží lidem k vyjádření jejich myšlenek a od chvíle, kdy se člověk objevil na této planetě, můžeme sledovat jeho činnost podle stop, které zanechávají jeho ruce.” Maria Montessori

Ticho a klid

Ticho a klid jsou předpokladem a průvodním jevem soustředění. Když se děti hluboce ponoří do nějaké činnosti, dostávají se do stavu plné pozornosti, a to je obvykle velmi soustředěná chvíle. Také Montessori pomůcky jsou navržené tak, aby uspokojovaly aktuální dětské potřeby a vedly děti k plnému soustředění a maximálnímu ponoření do činnosti.

V tichu dítě objevuje vnější i vnitřní svět, pracuje samo na sobě, tvoří svou osobnost, buduje svůj charakter. Ty nejdůležitější věci se často dějí potichu. Nejsou vidět. Ale přesto mají obrovský význam pro náš život. Také ticho a klid nejsou vidět. Jde o to je prožít. Děti se klidu a tichu učí tím, že je zažívají každý den. Krátké okamžiky se postupně prodlužují. Klid se stává jejich součástí. Pomáhá dětem se efektivně učit.

“Mír na světě začíná v našich dětech.” Maria Montessori

Zdroje: http://www.zijememontessori.czhttp://www.montessoricr.cz

Vstup možný pouze s heslem

obsah se připravuje